Розвиток Штучного Інтелекту – благо чи навпаки?

Кінець січня 2020 року ознаменувався Всесвітнім економічним форумом у Давосі. Він пройшов з 21 по 24 січня.

Нагадуємо, що Всесвітній економічний форум (ВЕФ) – це швейцарська неурядова організація, найбільш відома організацією щорічних зустрічей в Давосі. На зустрічі запрошуються провідні керівники бізнесу, політичні лідери, провідні мислителі та журналісти. Предметом обговорення є гострі світові проблеми, включаючи охорону здоров'я та охорону навколишнього середовища.

Одним із цікавих виступів став виступ ізраїльського військового історика-медієвіста — Юваль Ной Харарі, який він присвятив питанню штучного інтелекту та наслідкам його розвитку для людства. Ось декілька думок з промови науковця.

  1. Створення нового класу працівників - «Даремний клас».

Автоматизація вже змінюю структуру ринка праці. Якісь робочі місця зникають та їх зміну приходять інші. Та питання, чи зможуть люди придбати необхідні знання та навички вчасно. І на жаль, ті хто не встигатиме за змінами поповнюватимуть ряди «даремного» класу. Ці люди будуть марні, звичайно, не в очах сім'ї та друзів, а з точки зору економічної й політичної системи.

Як приклад, 50-річний водій вантажівки, що втратив роботу через системи безпілотного управління. Є варіанти нової роботи — створювати програмне забезпечення, наприклад, або вчити інженерів йоги. Але як 50-річний водій вантажівки створить себе заново як розробника софту або вчителя йоги?

  1. Нерівність і колонії даних. Революція штучного інтелекту (ШІ) може стати причиною безпрецедентної нерівності не тільки між класами, а й між країнами. Людство вже посеред гонитва озброєнь в області ШІ, в якій займають провідні позиції США і Китай, а більшість країн плететься далеко позаду. Якщо не буде вжито заходів, щоб розподілити користь і могутність ШІ  між країнами, він, швидше за все, принесе божевільне багатство декільком технологічним центрам, в той час як інші збанкрутують і перетворяться в експлуатовані колонії даних.
  2. Цифрова диктатура – можливість «хакнути» людство. Це пункт може бути викладено у вигляді простої формули, визначальної життя у 21 столітті: Б х О х Д = ВОЧ. У ній «Б» означає біологічні знання, «О» - обчислювальну потужність, «Д» - дані.. Якщо у вас достатньо знань з біології, обчислювальної потужності та даних, ви зможете хакнуть будь-яке тіло, мозок і життя людини, ви будете знати людину навіть краще, ніж вона себе.

Технічний прогрес, ядерна війна, екологічний колапс – це проблеми, з якими ми зіткнулися і вони світові. Вони потребують  світового рішення. Самотужки ні одна країна не зможе самостійно запобігти ядерній війні або зупинити екологічну кризу. На разі, людство створило новий ліберальний світовий порядок. Він дозволив увійти в процвітаючу й мирну епоху в історії людства. Змінилося саме розуміння слова «мир», тепер це не тимчасова відсутність війни, а її малоймовірність. Але це дуже хитка конструкція, яку не слід приймати як належне. Головне, це не зупинятися і разом працювати для укріплення нового стану речей.